اخبار

تغییر در فرایند ثبت دامنه های ir.


شنیدار :

بنابر اطلاعیه ای که سازمان فیزیک نظری، متولی ثبت دامنه های ir و .ایران، در وب سایت خود قرارداده، از ششم شهریور 1389 امکان رزرو دامنه و سپس پرداخت آن وجود نخواهد داشت و فرایند ثبت با تغییرات جدید مانند دیگر رجیستری های بین المللی خواهد شد.

متن اطلاعیه این سازمان به شرح ذیل است:

 

Logo Nic.ir
به اطلاع کاربران گرامی می‌رساند از تاریخ ۶ شهریور ماه ۱۳۸۹ ایرنیک ‌برای ارائه‌ خدمات دامنه، از روش پیش پرداخت (pre‪-‬paid) استفاده می‌نماید.از این پس فرایند رزرو یا انتقال دامنه بعد از پرداخت، جهت بررسی به ایرنیک ارجاع داده می‌شود، و در صورتیکه درخواست ثبت دامنه پرداخت نشود، امکان ثبت آن در هر لحظه برای کاربران دیگر وجود دارد. در همین خصوص، ایجاد هر گونه درخواست و ارجاع آن به نمایندگان فروش جهت پرداخت میسر نخواهد بود و برای ثبت یا تمدید باید از سامانه نماینده فروش اقدام شود.در مورد انتقال دامنه (تغییر صاحب امتیاز) ، در صورتیکه خریدار دامنه در نظر دارد وجه مربوط به انتقال، توسط نمایندگان فروش پرداخت گردد، تا آماده شدن سامانه EPP برای انتقال، خریدار دامنه باید کد انتقال و شناسه خود (Handle‪-‬id) را در اختیار نمایندگان فروش قرار دهد تا نمایندگان رأساً به سامانه وب ایرنیک وارد شده و درخواست خرید دامنه برای آن شناسه صادر، و وجه آنرا پرداخت نمایند.

این روش می‌تواند علاوه بر تشویق بخش خصوصی به منظور انجام امور دامنه، از رزرو متوالی دامنه‌‌ها جلوگیری ‌نماید و همچنین گامی مهم و ضروری در رساندن ایرنیک به مدل جهانی registry/registrar برای دامنه‌های .ir و .ایران به شمار می‌رود.

بنابراین از این پس کاربران باید در هنگام ارسال درخواست ثبت دامنه هزینه آن را پرداخت کنند و دیگر کاربران نمی توانند دامینی را ثبت کرده و تا یک هفته بعد آن را پرداخت کنند. کاربران باید ثبت را مستقیما یا از طریق وب سایت رجیستری انجام دهند و یا اینکه از نمایندگان فروش خدمات ثبت دامنه .ir را تهیه کنند.

بدیهی است با انجام فرایند بدین شکل جدید، همانطور که خود سازمان فیزیک نظری نیز به آن اشاره کرده است، فرایند به شکلی مطابق با استانداردهای جهانی آن انجام می شود و باید از این حرکت رو به جلو تقدیر کرد.


تیتر آخرین خبرها

پر بیننده ترین خبرها


به شات فور یو امتیاز دهید: